Często zastanawia nas, w jaki sposób środki z naszego jednego procenta wędrują do potrzebujących i jaki jest ich sposób wydawania?
1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.
W jaki sposób państwo wie do kogo kierować ta część podatku?
Każdy z podatników ma prawo sam wybrać organizację pomocową, której ofiaruje swój jeden procent. Dodatkowo podatnicy mogą wskazać konkretny cel tzw. "cel szczegółowy" na sfinansowanie, którego się "dokładają".
Aby móc przyjmować 1% podatku dochodowego, przede wszystkim organizacja (lub inny uprawniony podmiot) musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP), nadawany przez sąd. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%, zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań (przede wszystkim z wypełniania obowiązków sprawozdawczych), dotyczących zarówno organizacji nowo uzyskujących status, jak i OPP mających ten status od kilku lat.
Podatnicy dokonując rozliczenia podatku podają nazwę i numer KRS organizacji (np. fundacji) w odpowiedniej rubryce formularza PIT. Podatnicy nie dokonują jednak samodzielnie wpłaty na konto organizacji. Pieniądze przekazuje później wskazanym przez podatników organizacjom pożytku publicznego OPP urząd skarbowy.
Warunkiem przekazania 1 procenta jest złożenie przez podatnika deklaracji w terminie i zapłacenie przez niego podatku (w pełnej wysokości). Przekazana kwota jest pomniejszana o koszty przelewu.
W jakim terminie organizacja pożytku publicznego otrzyma pieniądze z 1% na swoje konto?
Urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania organizacji środków z 1% w okresie od maja do końca lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie.
Na co można wydać pieniądze pochodzące z 1%?
Pozyskanymi środkami dysponuje organizacja.
Przykładowo Fundacja Dobro Powraca dla każdego ze swoich podopiecznych prowadzi subkonta, na które trafiają wpłaty z 1% i darowizn. Środki uruchamiane są wyłącznie na wydatki związane z leczeniem i terapią SM, m.in. na:
- leki, suplementy i artykuły apteczne
- Usługi medyczne i pielęgnacyjne
- Usługi rehabilitacyjne/fizjoterapeutyczne
- Turnusy rehabilitacyjne, uzdrowiskowe czy sanatoryjne
- Sprzęt rehabilitacyjny i sportowy
- Dostosowanie mieszkania, samochodu i sprzętów dla potrzeb osoby niepełnosprawnej
pełny wykaz świadczeń możliwych do opłacenia z subkont znajduje się tutaj
Pamiętaj! KRS: 0000338878 Cel szczegółowy: ZUZANNA DAWIDOWSKA
Źródło informacji: https://poradnik.ngo.pl/1-podatku-dla-opp