fbpx

Blog

Previous Next

Jak wykorzystywane są środki z 1 procenta podatku?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Często zastanawia nas, w jaki sposób środki z naszego jednego procenta wędrują do potrzebujących i jaki jest ich sposób wydawania?

1% to jedna setna część podatku dochodowego od osób fizycznych, którą podatnik może przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

 

W jaki sposób państwo wie do kogo kierować ta część podatku?

Każdy z podatników ma prawo sam wybrać organizację pomocową, której ofiaruje swój jeden procent. Dodatkowo podatnicy mogą wskazać konkretny cel tzw. "cel szczegółowy" na sfinansowanie, którego się "dokładają".
Aby móc przyjmować 1% podatku dochodowego, przede wszystkim organizacja (lub inny uprawniony podmiot) musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP), nadawany przez sąd. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%, zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań (przede wszystkim z wypełniania obowiązków sprawozdawczych), dotyczących zarówno organizacji nowo uzyskujących status, jak i OPP mających ten status od kilku lat.

Podatnicy dokonując rozliczenia podatku podają nazwę i numer KRS organizacji (np. fundacji) w odpowiedniej rubryce formularza PIT. Podatnicy nie dokonują jednak samodzielnie wpłaty na konto organizacji. Pieniądze przekazuje później wskazanym przez podatników organizacjom pożytku publicznego OPP urząd skarbowy.

Warunkiem przekazania 1 procenta jest złożenie przez podatnika deklaracji w terminie i zapłacenie przez niego podatku (w pełnej wysokości). Przekazana kwota jest pomniejszana o koszty przelewu. 

 

W jakim terminie organizacja pożytku publicznego otrzyma pieniądze z 1% na swoje konto?

Urzędy skarbowe mają obowiązek przekazania organizacji środków z 1% w okresie od maja do końca lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie.

 

Na co można wydać pieniądze pochodzące z 1%?

Pozyskanymi środkami dysponuje organizacja.

Przykładowo Fundacja Dobro Powraca dla każdego ze swoich podopiecznych prowadzi subkonta, na które trafiają wpłaty z 1% i darowizn. Środki uruchamiane są wyłącznie na wydatki związane z leczeniem i terapią SM, m.in. na:

  • leki, suplementy i artykuły apteczne
  • Usługi medyczne i pielęgnacyjne
  • Usługi rehabilitacyjne/fizjoterapeutyczne
  • Turnusy rehabilitacyjne, uzdrowiskowe czy sanatoryjne
  • Sprzęt rehabilitacyjny i sportowy
  • Dostosowanie mieszkania, samochodu i sprzętów dla potrzeb osoby niepełnosprawnej

pełny wykaz świadczeń możliwych do opłacenia z subkont znajduje się tutaj

 

Pamiętaj! KRS: 0000338878 Cel szczegółowy: ZUZANNA DAWIDOWSKA

 

Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku

 

 

Źródło informacji: https://poradnik.ngo.pl/1-podatku-dla-opp

Strefa darczyńców

To miejsce przeznaczone jest dla darczyńców. Każdemu, niezależnie czy jest osobą prywatną czy instytucją, pragniemy podziękować za wsparcie. Jedną z form może być umieszczenie imienia i nazwiska lub nazwy firmy (z aktywnym linkiem) w tej strefie. ⇒

Dziękujemy:

 

 

 

©2022 jedenprocent.eu. All Rights Reserved. Designed By Przyjaciele

Search